Yeni Oyucu Rehberi - Avalon ~ Ultima Online

Ultima Online, 1997'den bu yana oynanan efsanevi bir MMORPG oyunudur. Eğer bu gizemli dünyada yerini almak istiyorsanız bu makale size başlangıç için gerekli bilgileri verecektir.

Ultima Online'ı Yüklemek


Aşağıdaki adresten yaklaşık 670 MB boyutundaki oyun kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirin.
https://docs.google.com/file/d/0B5ykPNXKbyN3MEpkd0xJVk9rTFU/edit

 
Oyuna Bağlanmak


Ultima Online 9th Anniversary Edition kurulumunu tamamladıktan sonra bize bir de bağlantı programı gerekli. Aşağıdaki yardımcı programı yükleyin:
http://www.runuo.com/razor/Razor_Latest.exe

Razor programı sunucuya bağlanmanız için gerekli bir yazılımdır. Programı açınca aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Görüntüdeki ip ve port adresini yazın:



"Okay" tuşuna basr basmaz client açılır, burada kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Yukarıda Oyuncu Hesapları bölümünden açtığınız oyuncu hesap adı ve şifresini yazarak oyuna giriş yapın.

İlk Karakterinizi Yaratmak


Öncelikle ne olacağınızı kararlaştırın. Oyunda 52 tane yetenek mevcut. Kimisi silah yapar, kimisi zırh diker, kimisi büyülerle kimisi silahlarla savaşır, bazıları hayvanları eğitir onların gücünden yararlanır. Oldukça geniş bir yetenek yelpazesi. Tavsiyemiz ilk karakterinizin hayvan eğitmeni olmasıdır, böylelikle oyun için lazım olan parayı kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek, "Advanced" i seçin.



Sonrasında Strength (Güç), Dextery (El Çabukluğu) ve Intelligence (Zeka) ile 3 tane yetenek belirleyebileceğimiz ekran gelecek. Burada yetenekler kısmında hangi yeteneklere sahip olarak başlayacağımızı belirleriz. Örneğin bir hayvan eğitmeni için Animal Taming ve Animal Lore seçilebilir.



Başlangıçta 2 tane yeteneğinizi 50.0 seviyesinde açarsınız. Bu değerler en fazla 100.0 olur ve yeteneği tekrar ettikçe artar. 100.0'ı geçebilmenizin yolu ise oyunun şampiyonlarını öldürüp Power Scroll denilen sihirli kağıtlardan edinmektir. Ayrıca yetenekleriniz toplamı da en fazla 700 olabilir (Yani 7 tane yetenek 100.0 gibi).

Son olarak karakterimizin görüntüsünü ve adını belirleriz.



Sonrasında ileri diyerek oyuna merhaba diyebiliriz.

Oyun Alanları (Haritalar)


Oyuna girdiğinizde büyük ihtimalle Felucca topraklarında doğacaksınız. Farenin sağ tuşuna basılı olarak karakterinizi sağa sola oynatın. SKILLS kısmından yeteneklerinize bakın. Ayrıca bir de çantanız var, çantanızda ilk girişinizle birlikte verilmiş 1,000 gold para bulunacaktır. Bununla satıcılardan farklı yetenekleri öğrenebilirsiniz.

Bir yeteneği öğrenmek için onunla ilgili satıcıyı bulmalısınız. Örneğin Veteriner'den Veterinary yeteneğini öğrenebilir ve bir anda 0.0 dan 30.0 a getirebilirsiniz.

Oyunda şehirlerin çoğu korumalı alandır, kısaca başka bir oyuncu size şehirde saldıramaz. Ancak şehir korumalarının dışına çıktığınızda öldürebilirler ve çantanızda kutsal (blessed) ya da sigortalı (insured) olmayan tüm eşyaları cesedinizden çekebilirler.

Oyunda 3 harita bulunmaktadır, bunlardan geçiş ancak ay kapıları (Moongate) ile olabilmektedir. Felucca ve Malas güvensiz alanlardır fakat Ilshenar (2. Dünya) tamamen güvenli olup hiçbir oyuncu size bu topraklarda dalamaz.

Yetenek Grupları (Template)


Bir hayvan eğitmeninin, bir demircinin ya da bir savaşçının yetenekleri birbirinden bağımsız değildir. Örneğin hayvan eğitmeniyseniz aynı zamanda veteriner, aynı zamanda müzisyen olmalısınız ki bu yetenekleri bir arada kullanarak daha kullanışlı ve güvenli bir oyun keyfi alabilesiniz.

Siz de oyuna girdiğinizde karakterinizin ana mesleğine göre hangi yetenekleri seçip seçmeyeceğinize karar vermeli, bunları satıcılardan öğrenerek sonradan kendiniz de geliştirmeli ve tamamlamalısınız.

Eşyalar ve Hayvanlar


Eşyalarınızı çantanızda belli bir ağırlığa ve adete göre barındırırsınız, ayrıca bir de bankanız var. Şehirlerde bulunan Bankerlerin yanında Bank yazarak bu size ait kasayı açıp eşyalarınızı bırakabilirsiniz.

Hayvanları eğittikten sonra oyundan çıkarken onları da Animal Trainer vendoruna bırakmalısınız. Bunun için bu satıcının yanında Stable yazın ve hayvanınızı işaretleyin. 30 gold karşılığı hayvanınızı alacaktır. Geri çıkartmak içinse "claim." yazın ve menüden seçin.

Saldırmak, Ölmek ve Canlanmak


Health Barınız için Paperdoll'de yazan Status'a tıklayın. Burada Hit Point (canınız), Stamina (yorgunluk) ve Mana (zeka gücü) değerlerini görmektesiniz. Bir kişi size saldırdığında can puanınız azalır ve hiç kalmazsa ölürsünüz. Ruh halinde dolaşmaya başladığınızda sizi ancak başka bir oyuncu, Ankh taşları ya da Healer NPC leri canlandırabilir.

Bir kişiye saldırmak için Paperdoll'de bulunan PEACE yazısına tıklayın, burası WAR'a dönüştüğünde bir kişiye dalabiliyorsunuz, eğer adı mavi görünen birine dalarsanız uyarı gelecektir, çünkü ona saldırmanız demek suç işlemeniz demek. Adı kırmızı ya da gri görünüyorsa saldırabilirsiniz, ama onun da kendini savunmak için size saldırabileceğini unutmayın.

* * *

İnanıyoruz ki gerçekten eğlenceli zamanlar geçirecek, keşfettikçe oyunu daha çok seveceksiniz. Bu gizemli dünyaya siz de davetlisiniz..

Avalon ~ Ultima Online

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu